čo je to wlastne sebaposkodzowanie?

23. ledna 2007 v 12:50 | Mipulatko |  Sebapoškodzovanie
Sebepoškozování je výraz pro úmyslné poškození lidského těla v různém rozsahu, které si člověk způsobuje sám. Způsobů je hodně, ale nejpoužívanějším je asi řezání ostrými předměty (nejčastějí žiletka, nůž, sklo atd.). Další hojně využívaný způsob je típání cigaret o vlastní tělo, bodání se apod. Jak moc se člověk poškozuje, zálěží na práhu jeho bolesti a pocitu, že mu sebeubližování pomáhá. Ano, pomáhá. Lidé, kteří tohle dělají potřebují utéct od nějakého problému, který je pro ně příliš velký na to, aby ho zvládli. Právě bolest a krev, vztek, beznaděj, strach, zlost atd. odplaví a člověku je lépe.
Sebpoškozování má ale i své negativní účinky, kterých by si člověk měl všímat mnohem víc. Člověk se může (a většinou se tak stane) stát závislým na sebepoškozování jako na fetu, alkoholu nebo cigaretách a stejně jako v případě jiných drog k sebeubližování utíká jako k poslední záchraně. Další a mnohem hrozivější věcí je možnost, že člověk bude vidět problém příliš velký, než aby byl schopný ho řešit a třeba pomocí žiletky udělá "finální" zářez. Jednoduše se ze sebepoškozování stane sebevražda. I takové případy jsou a je jich čím dál tím víc. O možnostech infekcí z ran a otrav krve (ve větších případech) ani nemluvím.
Myslím, že by to mohlo jako hrubý nástin věci stačit. Jestli někoho takového znáte, kdo to dělá, nesnažte se od toho utíkat, ale pomáhat. Ti lidé ať už to jsou třeba jen lidé, které skoro neznáte, si zasloužít žít stejně jako každý jiný a třeba je jen na vás, jestli budou mít chuť dál ten svůj život žít.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama