From Autumn To Ashes v Praze, již příští týden

25. ledna 2008 v 13:25 | coke ;} |  Nowinky a zaujimawosti
from-autumn-to-ashes-pr2008.jpgPosledních několik let je pro domácí příznivce pop-punku, emocore a dalších současných subžánrů, vzniklých na základech klasického punk-rocku a hardcore, velmi příznivých. Díky moderním technologiím se zvýšila dostupnost nahrávek kapel z celého světa, v závislosti na tom se zkvalitnila informovanost, a v neposlední řadě rostou i možnosti fanoušků zažít na vlastní kůži koncerty svých oblíbenců, na něž museli v předchozích časech cestovat minimálně půl dne k naši západním sousedům.

Další z řady zcela zásadních, notoricky populárních a dlouhodobě respektovaných kapel, která poctí svou návštěvou Českou republiku, bude po Further Seems Forever, Anti-Flag, Rise Against, My Chemical Romance a Funeral For A Friend pětice z New Yorku a okolí, známá pod pochmurným názvem From Autumn To Ashes. Ta vystoupí v neděli 3. února v pražském Rock Café, společně s britskými Idiom a bratislavskými From Our Hands.

Počátky kapely se datují do roku 2000, kdy se na specifickém předměstí New Yorku, známém jako Long Island, dali dohromady zpívající bubeník Francis Mark a kytarista Brian Deneeve, s cílem tvořit hudbu inspirovanou jejich vlastním okolím, prožitky na koncertech a okouzlení tvorbou lokálních hrdinů, a to jednak věrných klasickému "NYHC" jako Kill Your Idols, Indecision či Silent Majority, ale i hrdým průkopníkům Long Islandské emo scény, jakými v té době byli The Garden Variety, Glassjaw nebo The Movie Life.

K zakládající dvojici se brzy přidal druhý kytarista Steve Gross, basák Mike Pilato a vokalista Ben Perri, který doplnil jemnější Markův zpěv typickým hardcoreovým řevem. Po necelém roce existence zaujali From Autumn To Ashes HC vydavatelství Ferret Music (mj. Poison The Well, Killswitch Engage, Lovehatehero, Madball, The Bronx, Funeral For A Friend, Boys Night Out), které jim v krátké době vydalo debutové album "Too Bad You're Beautiful". Toho se prodalo přes 50.000 kusů, což byl naprosto jednoznačný dosavadní rekord Ferretu.

Kapela byla zjevně ve správnou chvíli na správném místě - právě v roce 2001 zaznamenal moderní emocore raketový vzestup, a to do značné míry právě díky interpretům, kteří do klasického ema zakomponovali řev - kromě ze západní části USA pocházejících The Used, Finch nebo Thrice, na sebe výrazněji upozornilo i několik našláplých part z Long Islandu : Taking Back Sunday, Brand New a právě From Autumn To Ashes. Ti dostali už v roce 2002 nabídku k účasti na Warped Tour a počátkem roku 2003 pak kontrakt od Vagrant Records, již zavedeného labelu s kultovním statutem, který založil Richard Egan, manažer pop-punkových Face To Face, a do jehož stáje už tehdy patřilo několik es, jako např. The Get-Up Kids, Saves The Day, Dashboard Confessional či Alkaline Trio.

F.A.T.A. vydali své druhé album (první pro Vagrant) 9. září 2003 a pojmenovali ho "The Fiction We Live". Díky skvělému materiálu, navíc umě vyprodukovanému Garthem Richardsonem (Red Hot Chili Peppers, Rage Against The Machine, Melvins, Rise Against) se album stalo jedním z milníků "screamo" žánru. Popularita kapely se zmnohonásobila a umožnila jí objet celý svět, včetně velkých britských festivalů. Nemalý počet příznivců z ČR cestoval v listopadu 2004 do německých a rakouských měst shlédnout koncertní "Vagrant Tour", na kterém doprovodilo F.A.T.A. několik vycházejících hvězdiček labelu, jako Senses Fail, Moneen či Emanuel...

Rok 2005 byl bohužel poznamenán určitou ponorkovou nemocí mezi členy, zejména pak ztrátou nadšení "křiklouna" Perriho pro kapelu. Temná atmosféra se projevila i na v srpnu vydaném albu "Abandon Your Friends", které přineslo velký posun k metalovějšímu soundu a zaznamenalo značně rozpačité reakce. Po mnohaměsíční odmlce se kapela vrátila na pódia v rámci Warped Tour 2006. To však bylo labutí písní pro Perriho, který F.A.T.A. definitivně opustil v září, v momentu počátku prací na čtvrtém studiovém albu. Těch se již účastnil i nový kytarista Rob Lauritsen.

Album vyšlo pod názvem "Holding A Wolf By The Ears" opět na Vagrantu v dubnu 2007 a přineslo ze žánrového hlediska esenci toho nejlepšího z prvních tří počinů. Francis Mark na něm poprvé plní úlohu jediného frontmana střídáním "emo" i "hardcore" poloh, a výsledek působí kupodivu přirozeněji, než cokoliv co kapela dosud vyplodila. Ještě před vydáním alba Mark oznámil, že definitivně odkládá paličky a bude se věnovat pouze mikrofonu. Zároveň byl představen nový bubeník F.A.T.A. - Jeff Gretz, působící dříve ve spřízněných ZAO. "Uzdravení" F.A.T.A. tak opět zaujali místo v čele Long Islandské scény, po boku nových souputníků, jakými jsou např. Crime In Stereo, This Is Hell nebo Envy On The Coast.

Kapela podnikla po vydání alba masivní turné po USA, se Silverstein, Senses Fail, Haste The Day, Aiden a I Am Ghost v úloze speciálních hostů, a rok 2008 jí přivádí nejprve na evropský kontinent, aby posléze navštívila i Austrálii a Japonsko.

3. 2. 2008 - Rock Café, Národní 20, Praha 1 : FROM AUTUMN TO ASHES, IDIOM, FROM OUR HANDS.
Předprodej vstupenek v hodnotě 299,- Kč : Ticketpro
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama